Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Impregnacja butów – jak to robić? Instrukcja impregnacji obuwia

2022-09-28

Impregnacja obuwia znacznie przedłuża jego żywot, a nam zapewnia komfortowe użytkowanie. Proces ten nie jest skomplikowany, nie wymaga również dużego nakładu pracy czy czasu. Trzeba jednak wiedzieć, jak się do niego zabrać, aby nie popełnić błędu, który zniweczy nasz wysiłek lub co gorsza zniszczy materiał. Wyjaśniamy, w jaki sposób impregnować buty, aby móc w nich chodzić jak najdłużej.

Co oznacza "impregnacja"?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego terminu, który pojawia się nie tylko w kontekście obuwia. Impregnacja jest procesem, podczas którego nasycamy określone materiały roztworami i substancjami chemicznymi, chroniącymi przed szkodliwym działem wilgoci, ale również pleśni, owadów czy ognia. Stosuje się ją np. w przypadku drewna, betony, tynku, płótna, papieru czy skóry. Impregnacja obuwia, o której będzie mowa w niniejszym artykule, ma przeciwdziałać ich przemakaniu, a także zniszczeniom, które mogą powstać w wyniku działania wody czy wilgoci. W tym celu stosujemy różnego typu pasty i kremy do butów, a także pianki spreje do butów.

Możemy więc śmiało stwierdzić, że impregnacja obuwia jest nie tylko działaniem doraźnym, dzięki któremu nasze stopy pozostaną suche w razie złej pogody. Odpowiednia ochrona obuwia sprawi, że będziemy się nim cieszyć znacznie dłużej. Impregnację butów warto stosować zwłaszcza, jeśli są one wykonane ze skóry, nubuku czy zamszu. Te materiały wymagają bowiem szczególnej troski. Warto impregnować także np. buty trekkingowe, nawet jeśli są wykonane z materiałów syntetycznych.

Kiedy należy impregnować buty?

Często jest tak, że o impregnacji obuwia myślimy dopiero, gdy za oknem pada, a my właśnie musimy wyjść z domu. Niestety to nie jest moment, w którym powinniśmy sięgać po zabezpieczające pianki i spreje do butów. Preparat, w jakiejkolwiek formie by nie był (tyczy się to również takich środków jak pasty i kremy do butów), nie zdąży wsiąknąć w materiał, nie mówiąc już o wyschnięciu i prawidłowym zabezpieczeniu go. Ten błąd może nas sporo kosztować i grozi zniszczeniem obuwia, które ciężko będzie naprawić.

Dlatego impregnacja butów powinna być procesem, za który zabieramy się co najmniej kilka dni przed założeniem nowej pary butów. Możemy to zrobić np. od razu po ich zakupie. Takie preparaty, jak pianki i spreje do butów muszą mieć odpowiednio dużo czasu na wyschnięcie. Niekiedy jest to nawet cały dzień. Można, a nawet trzeba impregnować także buty, które służą nam już od jakiegoś czasu. Najlepiej zabezpieczać je na początku każdego sezonu, w którym zamierzamy je użytkować, a następnie powtarzać impregnację obuwia raz na miesiąc. Po pasty i kremy do butów sięgamy natomiast regularnie – po każdym czyszczeniu, czy przed kolejnym wyjściem.

Dlaczego impregnacja butów jest tak istotna?

Skóra naturalna jest uważana za bardzo wytrzymały materiał, podobnie jak niektóre tworzywa sztuczne, z których szyte są buty. A skoro tak, to czy nie powinny one w wystarczającym stopniu chronić przed wilgocią? Niestety tak nie jest. Materiały te będą doskonale pełniły swoją funkcję ochronną, jeśli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację. W innym przypadku musimy liczyć się z tym, że po jednym czy dwóch sezonach, buty będą zniszczone, a wręcz mogą nadawać się tylko do wyrzucenia.

Impregnujemy nie tylko buty, które nosimy w sezonie jesienno-zimowym czy zakładamy na wycieczki w teren. Ochrona jest obowiązkowa w przypadku wszystkich butów ze skóry, zamszu czy nubuku, nawet jeśli nosimy je tylko wiosną lub latem.

Jak impregnować buty? Instrukcja krok po kroku

Impregnacja butów nie jest skomplikowaną czynnością, a mimo to łatwo popełnić błąd. Poniżej wyjaśniamy, jak impregnować poszczególne rodzaje butów:

Obuwie skórzane

Impregnację obuwia skórzanego zaczynamy od ich dokładnego oczyszczenia. Bez tego nie pomogą nam żadne pianki i spreje do butów. Zanieczyszczenia, takie jak błoto, usuwamy szczotką, a następnie przemywamy buty wilgotną szmatką. Lepiej nie stosować mydła, ponieważ zostawia ono plamy na skórze. Zostawiamy buty do naturalnego wyschnięcia. Postawienie ich zbyt blisko grzejnika może zaszkodzić skórze. Jeszcze gorszym pomysłem byłoby użycie np. suszarki, aby przyspieszyć proces.

Pamiętaj, aby gotowy preparat do impregnacji był przeznaczony do konkretnego rodzaju skóry (np. licowej). Jeśli stosujesz pasty i kremy do butów skórzanych, wcieraj je okrężnymi ruchami za pomocą miękkiej szmatki. Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej dwie godziny. Jeżeli wolisz pianki i spreje do butów, spryskaj obuwie tym środkiem z odległości ok. 15 cm i również pozwól mu wyschnąć w naturalny sposób.

Obuwie z zamszu i nubuku

To delikatniejsze rodzaje skóry, dlatego wymagają też innego czyszczenia. Zabrudzenia z zamszu i nubuku usuwamy specjalną gumową szczoteczką lub suchą szmatką. W razie plam, warto zastosować specjalistyczny preparat. Dopiero po całkowitym wyschnięciu możemy zabrać się do impregnacji obuwia. Możemy także włożyć do środka zwinięte gazety, które szybciej wchłoną nadmiar wilgoci.

Do impregnacji obuwia z zamszu i nubuku używamy wyłącznie przeznaczonych ku temu preparatów. Pasty i kremy do butów mają w tym przypadku niewłaściwą konsystencję, która mogłaby zniszczyć materiał. Zamiast tego wybieramy pianki i spreje do butów. Wystarczy spryskać nimi obuwie i pozostawić do wyschnięcia.

Obuwie ze skóry ekologicznej

Sztuczne tworzywa, choćby były bardzo wytrzymałe, również są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dlatego w tym przypadku również wskazana jest impregnacja obuwia. Dotyczy to zwłaszcza butów trekkingowych i górskich. Czyścimy je podobnie jak w poprzednich przypadkach – szczotką, szmatką i wodą, najlepiej bez użycia mydła. W razie silnych zabrudzeń korzystamy ze specjalistycznych środków czyszczących. Po wyschnięciu możemy sięgnąć po preparat zabezpieczający. Wybierajmy pianki i spreje do butów ze sztucznej skóry lub innego tworzywa. Pasty i kremy do butów skórzanych będą w tym przypadku nieprzydatne i nie zdadzą egzaminu.

Jaki impregnat do butów wybrać?

Impregnacja obuwia będzie skuteczna tylko wtedy, jeśli wybierzemy odpowiedni preparat. Należy dopasować go do materiału. Producenci informują na opakowaniu, czy konkretny środek przeznaczony jest do skóry licowej, ekologicznej czy nubuku lub zamszu. Formuła preparatu ma nieco mniejsze znaczenie. Na rynku mamy zarówno pasty i kremy do butów skórzanych, jak i pianki czy spreje. Ostrożniej traktujmy jedynie nubuk i zamsz. Tutaj pasty i kremy do butów mogą wręcz zaszkodzić.

5 wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć błędów podczas impregnacji

Podsumujmy najważniejsze elementy impregnacji obuwia, które pozwolą Ci cieszyć się swoimi ulubionymi butami przez długi czas:       

  • Przed zabezpieczeniem oczyść buty,
  • Nie czyść butów wodą z mydłem, stosuj specjalistyczne środki,
  • Pozwól butom wyschnąć, zanim zabierzesz się za impregnację.
  • Pamiętaj, aby dobrać preparat do impregnacji obuwia przeznaczony do konkretnego materiału,
  • Pamiętaj, że buty są zabezpieczone przed wilgocią dopiero po wyschnięciu, dlatego nie wychodź w nich wcześniej z domu.

Przeczytaj też:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel