Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak chodzić w szpilkach i na obcasach? Wszystko co musisz wiedzieć w jednym miejscu

2022-12-23

Stopy w szpilkach wyglądają zjawiskowo, dlatego tak wiele kobiet decyduje się nosić buty na obcasie, mimo że nie należą one do najwygodniejszych rozwiązań. Aby dobrze wypaść podczas ważnej uroczystości takiej jak wesele czy bal karnawałowy, warto wcześniej przećwiczyć prawidłową postawę i stawianie kroków. Należy jednak mierzyć siły na zamiary, kobiety rozpoczynające swoją przygodę z tym rodzajem obuwia powinny sięgnąć po niższy i grubszy obcas, który zapewnia większą stabilność. Jak chodzić w szpilkach, aby prezentować się z klasą?

Stopy w szpilkach – dlaczego tak chętnie zakładamy ten rodzaj obuwia?

Nauka chodzenia na szpilkach stanowi nie lada wyzwanie, jednak wiele kobiet postanawia je podjąć, gdyż te buty sprawiają, że ich sylwetka wygląda niezwykle korzystnie. Obcas zawsze optycznie wydłuża nogę, zwłaszcza jeśli pod względem kolorystycznym stanowi jej przedłużenie. Latem, gdy można sobie pozwolić na odsłonięcie ciała, warto postawić na wygodne szpilki w cielistym odcieniu jak najbardziej zbliżonym do karnacji. W chłodniejsze dni należy dobrać buty pod kolor rajstop, aby uzyskać efekt optycznego wydłużenia nóg. Stopy w szpilkach często sprawiają wrażenie mniejszych, niż są w rzeczywistości. Kobiety, które noszą rozmiar 40-41, chętnie po nie sięgają, aby delikatnie skorygować ich długość. Nawet czółenka na niskim obcasie dodają elegancji i podkreślają podniosły charakter uroczystości. Przyczyniają się także do optycznego wysmuklenia sylwetki.

Jak chodzić w szpilkach? Prawidłowa technika

Chodzenie w szpilkach dodaje kobietom pewności siebie i zdecydowania. Wykazano nawet, iż ten rodzaj obuwia w zestawieniu z damskim garniturem ułatwia im awans zawodowy. Psychologia ubioru działa na ich korzyść tylko wówczas, gdy przemieszczanie się w butach na obcasie przebiega z klasą. Kobiety, które nie potrafią utrzymać w nich równowagi, niepewnie stawiają krok oraz przyjmują zgarbioną postawę ciała, nie są postrzegane jako profesjonalistki. Jak nauczyć się chodzić w szpilkach, by te rzeczywiście dodawały pewności siebie?

Postawa ciała

Nauka chodzenia na obcasach wiąże się z opanowaniem prawidłowej techniki. Składa się na nią m.in. postawa ciała. Zaleca się, aby kobieta podczas chodzenia na szpilkach wyprostowała ramiona, lekko uniosła głowę, ściągnęła łopatki i wciągnęła brzuch. Taka postawa ciała nie tylko ułatwia poruszanie się na obcasach, ale też wpływa pozytywnie na odbiór społeczny. Podkreśla pewność siebie i zdecydowanie. Warto zadbać o to, aby chodzenie na szpilkach nie odbijało się negatywnie na mimice. Jeśli na twarzy maluje się wyraz bólu, zniechęcenia czy niepewności, należy zastanowić się, czy buty są wygodne. Nie wszystkie kobiety czują się pewnie na cienkim obcasie, czasem lepszym rozwiązaniem mogą okazać się czółenka na słupku, które zapewniają większą stabilność podczas ruchu. Ręce powinny pracować podczas poruszania się na szpilkach, jeśli przylegają do ciała, nie tylko trudniej zachować równowagę, ale też wyglądają nienaturalnie.

Stawianie stóp

Jak chodzić na obcasach, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Kluczową rolę odgrywa układ stóp. Te powinny być stawiane prosto, jedna za drugą. Należy przy tym zachować niewielką odległość między lewą a prawą nogą i pamiętać o ich równoległym usytuowaniu. Niestety, wiele kobiet kieruje palce do wnętrza, przez co ich stopy tworzą kąt ostry. Podczas poruszania może to przypominać krok pingwina. Chodząc w szpilkach, najpierw należy stawiać na powierzchni palce, a dopiero później piętę. Kobiety poruszające się z gracją w butach na obcasie, zawsze mają wyprostowane kolana. Ugięte nie prezentują się zbyt estetycznie. Stawiane kroki nie powinny być ani za duże, ani za małe. Poruszanie się tip topami zdradza niepewność. Natomiast zbyt duże kroki mogą nie współgrać z eleganckim charakterem butów na obcasie. W sytuacji, gdy nawet wygodne szpilki nie zapewniają należytej swobody ruchu, nauka chodzenia na koturnach może okazać się lepszym rozwiązaniem. W ich przypadku ciężar ciała rozkłada się równomiernie, co ułatwia przyjęcie prostej postawy ciała i stawianie kroków w sposób prawidłowy.

A co z bardzo wysokimi szpilkami?

Bardzo wysokie szpilki stanowią spore obciążenie dla mięśni ciała i kręgosłupa. Choć wyglądają spektakularnie, warto uwzględnić swoje realne możliwości. Kobiety, które wcześniej nie nosiły obcasów, powinny rozpocząć swoją przygodę z nimi od wysokości 5-7 cm. 10-centymetrowe szpilki stanowią wygodniejsze rozwiązanie, gdy ich przód zawiera koturn. To podwyższenie niweluje wysokość obcasa. Np. przy 13-centymetrowych szpilkach obecność 8-centrymetrowej platformy z przodu sprawia, że odbiera się je jako kaczuszki. Po tak wysokie buty bez podwyższenia na wysokości palców powinny sięgać wyłącznie kobiety mające spore doświadczenie w ich noszeniu.

Osoby, które kupiły sobie 12-centymetrowe obcasy, często zastanawiają się, które palce skleić do szpilek. Choć to rozwiązanie może wydawać się dość zaskakujące, to posiada racjonalne uzasadnienie. Należy skleić za pomocą hipoalergicznej taśmy medycznej 3. i 4. palec, gdyż w tym miejscu występuje nerw śródstopia. Bardzo wysokie buty narażają go na ogromne przeciążenie, które manifestuje się bólem.

Szpilki o wysoki 10-13 cm sprawdzą się tylko w przypadku zdrowych osób, które nie zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa i nóg. Zaleca się ich okazjonalne noszenie. Zbyt częste zakładanie tak wysokich butów grozi bowiem deformacją stopy.

Czy te zasady dotyczą innych typów obcasów?

Wprawdzie chodzenie w szpilkach zawsze powinno odbywać się przy wyprostowanej postawie ciała i stopach stawianych prosto, jedna za drugą, ale pewne detale wymagają zwrócenia uwagi na dodatkowe kwestie. Sandały na obcasie muszą dobrze zabezpieczać palce przed wypadaniem. Odkryty przód zwiększa bowiem ryzyko kontuzji, dlatego w przypadku tych butów jeszcze bardziej należy zwrócić uwagę na wysokość dostosowaną do swoich możliwości. Sandały na obcasie są mniej wygodne niż zabudowane szpilki. Przy nieprawidłowym stawianiu stopy największe palce często wysuwają się z boku i mogą ulec skręceniu. W przypadku sandałów na obcasie warto postawić na grubsze paski zapewniające odpowiednie oparcie niż cieniutkie, choć te drugie prezentują się bardziej estetycznie.

Botki na obcasie mają wyższą cholewkę, która zakrywa kostkę i nierzadko część łydki. Z jednej strony takie buty są bardziej stabilne niż sandały. Z drugiej należy prawidłowo stawiać stopy, bo kostka jest narażona na zwichnięcie. Nawet jeśli nie dojdzie do kontuzji, to niewłaściwy krok może wywołać dolegliwości bólowe w dolnym odcinku nogi. Warto zadbać o to, aby cholewka botków ściśle przylegała do kostki i łydki. Luźna grozi ich skręceniem. Kobiety, które nie czują się pewnie na obcasach, jesienią i zimą chętnie wybierają botki na koturnie. Te również optycznie wysmuklają sylwetkę i wydłużają nogi, zapewniając większą swobodę ruchów. Wyżej wspomniane buty na koturnie pozwalają na równomierny rozkład ciężaru ciała, podczas gdy w obcasach jego większość przypada na palce.

Nie każdy obcas jest taki sam. Cienkie zazwyczaj charakteryzują się małą stabilnością, podczas gdy buty na słupku pozwalają poczuć się pewniej. W ich przypadku także należy zachować wyprostowaną postawę ciała oraz stosować wyżej opisane techniki dotyczące stawiania stopy.

Jak nauczyć się chodzić w szpilkach? Lekcje, kursy lub samodzielna nauka

Nauka chodzenia na szpilkach wymaga przede wszystkim praktyki, warto rozważyć jej podzielenie na etapy. Wiele kobiet przyswaja tę umiejętność samodzielnie w domowym zaciszu. W butach na obcasie najlepiej chodzić przed dużym lustrem, aby obserwować wszystkie składowe i w razie konieczności je skorygować. W zwierciadle można dostrzec uginanie kolan czy zginanie ramion, które wywierają nie najlepsze pierwsze wrażenie podczas rozmowy o pracę czy spotkania biznesowego. Internet oferuje darmowe lekcje, w których zostały przedstawione kluczowe kwestie związane z prawidłową postawą i stawianiem kroków. Niektóre kobiety decydują się na uczestnictwo w specjalnych kursach, jednak w większości przypadków trening wykonywany w domowym zaciszu przynosi pożądane rezultaty. Na początek warto wybrać buty na niskim i grubszym obcasie (maksymalnie 4-centymetrowym). Z czasem można sięgać po coraz wyższe i cieńsze szpilki. Sukces na wcześniejszym etapie dodaje pewności siebie i motywuje do dalszej nauki

FAQ – co jeszcze musisz wiedzieć?

Powyżej została wyjaśniona kwestia, jak chodzić w szpilkach. Jednak inne aspekty także wzbudzają zainteresowanie kobiet. W poniższym FAQ można znaleźć wiele przydatnych wskazówek dotyczących noszenia butów na obcasie.

Jak wchodzić w szpilkach po schodach?

Zaleca się, aby podczas wchodzenia po schodach, na poszczególnych szczeblach umieszczać wyłącznie przednią część stopy wraz z palcami. Podczas wykonywania tej czynności warto zadbać o własne bezpieczeństwo, trzymając się poręczy. Przy schodzeniu ze schodów należy kłaść całą stopę wraz z obcasem na kolejnych stopniach.

Jak chodzić w szpilkach po bruku?

Kostka brukowa stanowi zmorę wszystkich kobiet, które preferują szpilki. Cienki obcas łatwo bowiem zapada się w przestrzeń między płytkami, co grozi skręceniem kostki. Aby uniknąć kontuzji, na tego rodzaju przechadzkę warto wybrać czółenka na słupku.

Jak wytrzymać w szpilkach cały dzień?

Niektóre kobiety noszą w pracy buty na obcasie. Po kilku godzinach odczuwają one wyraźny dyskomfort, który można zniwelować, sięgając po żelowe wkładki pod podbicie stóp, żelowe zapiętki oraz plasterki antyodciskowe. W wielu przypadkach niezwykle przydatny okazuje się także spray do rozciągania obuwia.

Jak chodzić w szpilkach bez bólu?

Wygodne szpilki, które są wykonane z miękkiej skóry i właściwie wyprofilowane, pozwalają uniknąć dolegliwości bólowych. Kobietom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obcasami, nie rekomenduje się tych o wysokości 10-13 cm. Lepiej postawić na nieco niższe, ale poruszać się w nich z gracją i bez bólu. W celu uniknięcia nieprzyjemnych dolegliwości podczas noszenia wysokich szpilek należy skleić taśmą medyczną 3. i 4. palec. Koturn z przodu niweluje wysokość obcasa, dlatego też stanowi trik godny uwagi.

Przeczytaj też:

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel