Jak dbać o buty skórzane, by służyły przez lata?
Wysokiej jakości galanteria skórzana słynie z tego, że wygląda nienagannie nawet przez długie lata. Jeśli postawimy na dodatki o ponadczasowym designie, będziemy mogli z nich korzystać przez kilka sezonów. Jak dbać o buty skórzane, aby nie uległy uszkodzeniu i nie przeciekały? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek. Znajdziesz tutaj profesjonalne preparaty do czyszczenia obuwia i domowe sposoby. Sprawdź, czym natłuścić skórzane buty, aby nie pękały.
Spis treści:
Jak dbać o buty skórzane? Poznaj najważniejsze etapy pielęgnacji
Obuwie damskie i męskie ze skóry naturalnej wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Inaczej szybko traci elastyczność i nienaganny wygląd. Zaczyna pękać i przeciekać. Podpowiadamy, jak dbać o buty skórzane w kompleksowy sposób.
- Impregnacja przed pierwszym wyjściem z domu uchroni Twoje obuwie przed przeciekaniem i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Wiele osób nie zabezpiecza butów, przez co te nie spełniają ich oczekiwań. Tymczasem nawet najlepsze kozaki, botki czy sneakersy potrzebują specjalistycznych preparatów. Inaczej nasze stopy ulegną w nich przemoczeniu podczas opadów deszczu czy śniegu. W sklepach obuwniczych znajdziesz specjalistyczne specyfiki do impregnacji zamszu, nubuku i skóry licowej. Sprawdź, z jakiego materiału uszyto Twoje buty i kup odpowiedni preparat, aby używać go regularnie zgodnie z zaleceniami producenta.
- Systematyczne czyszczenie butów jest bardzo ważne. Mają one bezpośredni kontakt z błotem, ziemią, piaskiem i trawą, przez co łatwo ulegają zabrudzeniu. Gdy szybko usuniemy zanieczyszczenia, unikniemy głębokich i trudnych do wywabienia plam. Zaleca się, aby obuwie czyścić po powrocie do domu przy użyciu szczotki, należy nią dotrzeć także do trudniej dostępnych miejsc i obcasów. Niekiedy można pozbyć się brudu, sięgając po wilgotną ściereczkę z mikrofibry. Odradzamy jednak czyszczenie na mokro w przypadku zamszu i nubuku. Wspomniane rozwiązanie sprawdzi się tylko przy skórze licowej.
- Buty skórzane uchodzą za wytrzymałe i wygodne. Są elastyczne, dlatego pracują wraz ze stopą, dopasowując się do jej naturalnych krzywizn anatomicznych. Niestety, brakuje im naturalnego nawilżenia i natłuszczenia, przez co musimy o nie zadbać. Inaczej mogą zacząć pękać. Skórze naturalnej trzeba dostarczyć substancje odżywcze z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem wydają się kremy i pasty, które ją natłuszczą. Tym samym zabezpieczą buty przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i uczynią je bardziej elastycznymi. Niektóre produkty pielęgnacyjne zawierają pigmenty, które podbijają naturalny kolor skóry. Przy czerni czy brązie nie mamy problemu z doborem odpowiedniej pasty. Gorzej, gdy nasze buty skórzane wyróżniają się oryginalnym kolorem. Wówczas dobrym rozwiązaniem okaże się bezbarwny krem.
Ważne! Butów skórzanych nigdy nie pierzemy w pralce, ponieważ materiał, z którego zostały wykonane, może ulec rozdarciu.
Jak impregnować buty skórzane?
Buty ze skóry naturalnej słyną z tego, że są eleganckie, wygodne i funkcjonalne. Wyglądają bardzo szlachetnie i tak też się starzeją. Niestety, niezabezpieczone mogą przeciekać, rodząc ogromny dyskomfort. Jeśli chcemy uniknąć przemoczonych stóp, powinniśmy sięgnąć po odpowiednie preparaty. Jak impregnować buty skórzane?
Niektóre firmy oferują profesjonalną impregnację butów skórzanych przed pierwszym założeniem. Wystarczy przynieść do nich obuwie, a ich pracownicy umieszczą je w specjalnym urządzeniu. Po wyjęciu z komory będą odporne na przeciekanie i negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Nie oznacza to, że profesjonalny zabieg zwalnia nas z konieczności regularnej impregnacji butów.
Należy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty do impregnacji obuwia. Zwróć przy tym uwagę na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane buty. Istnieją produkty do zamszu, nubuku i skóry licowej. Każdy specyfik zawiera nieco inne składniki, które odpowiadają specyfice butów. Powinieneś używać go zgodnie z rekomendacjami zamieszczonymi na opakowaniu lub ulotce.
Buty przed impregnacją trzeba oczyścić z zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalnej szczotki. Do skóry licowej poleca się twardsze i sztywniejsze włosie, natomiast do zamszu akcesoria o silikonowym wykończeniu, które zapobiegają uszkodzeniu jego delikatnej struktury.
Obuwie damskie, które ma obcasy obszyte skórą, najpierw należy dokładnie oczyścić, a później spryskać specjalistycznym preparatem do impregnacji.
Jak i czym wyczyścić buty skórzane?
Jak wyczyścić skórzane buty, aby wyglądały nienagannie, a jednocześnie nie uległy uszkodzeniu? Przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy instruktaż.
- Sznurówki z butów należy wyjąć na czas czyszczenia. Mogą bowiem ulec zabrudzeniu pastą. Poza tym bardzo często nie wyglądają zbyt estetycznie i wymagają odświeżenia. Wrzuć je do pralki lub wypierz ręcznie w misce z wodą i mydłem. W przypadku, gdy sznurowadła sprawiają wrażenie mocno zniszczonych i wyeksploatowanych, wymień na je na nowe.
- Błoto, sól drogowa, piasek, ziemia, fragmenty liści i traw – wszystko to gromadzi się na naszych butach. Może przykleić się do skóry lub zagnieździć w podeszwie. Usuń zabrudzenia przy pomocy szczotki. Uważaj jednak na to, aby nie zarysować skóry naturalnej. Zagłębienia podeszwy wyczyść, sięgając po wykałaczkę.
- Czym wyczyścić skórzane buty? Wiele zależy od ich materiału, który różnie reaguje na poszczególne substancje. Buty ze skóry licowej, na których pojawiły się mocniejsze zabrudzenia, możesz wyczyścić wilgotną ściereczką z mikrofibry z dodatkiem płynu do naczyń. Dobrym rozwiązaniem wydaje się również specjalistyczna pianka. Rozpyla się ją na czystą ściereczkę, po czym rozprowadza na powierzchni skóry.
- Sięgnij po nową szmatkę. Wytrzyj nią resztki detergentu lub specjalistycznego preparatu. Odstaw buty na 60 minut, aby wyschły.
- Czym natłuścić skórzane buty? Możesz do tego celu użyć pasty lub kremu. Najlepiej sprawdzi się produkt bezbarwny, który nie zawiera pigmentu. Ma bowiem uniwersalny charakter. Krem lub pastę aplikujemy kolejną czystą ściereczką z mikrofibry, która nie pozostawia smug i zadrapań. Odczekaj kilka minut.
- Gdy pasta nawilży, odżywi i natłuści skórę, możesz przystąpić do polerowania butów. Użyj do tego celu miękkiej szmatki. Czynność wykonuj za pomocą krótkich, aczkolwiek równomiernych ruchów.
- Pozwól butom wyschnąć. Najlepiej, gdy wystawisz je na balkon lub do ogrodu. Wybierz miejsce zacienione, bo słońce może odbarwić i uszkodzić skórę.
- Gdy obuwie przeschnie, spryskaj je preparatem do impregnacji.
Czym natłuścić skórzane buty? Domowe sposoby
Wiele osób zastanawia się, czym natłuścić skórzane buty. Domowe sposoby okazują się niezastąpione, gdy skończy się specjalna pasta. Dużą popularnością cieszy się trik z wazeliną kosmetyczną. Wspomniany produkt często wykorzystujemy do natłuszczania suchych ust i łokci. Doskonale nabłyszczy też nasze buty skórzane.
Ponadto Twojej uwadze polecamy naturalną mieszankę. Połącz 50 ml oliwy z oliwek z 50 ml octu i kilkoma kroplami olejku lawendowego. Powstałą miksturę rozprowadź na powierzchni skóry przy użyciu ścierki z mikrofibry. To prosty, tani i ekologiczny sposób na przywrócenie blasku ulubionemu obuwiu.