Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Praktyczny przewodnik
Każdy chce dobrze wypaść na rozmowie o pracę. Gdy jej poszukujemy, często czujemy się zestresowani samym spotkaniem. Nie wiemy, czego się spodziewać i na jakie pytania przygotować. Do tego przetrząsamy zawartość swojej szafy, rozmyślając, w co się ubrać. Nie chcemy odebrać sobie szansy na zatrudnienie z powodu niewłaściwego stroju. Pierwsze wrażenie ma duży wpływ na wyniki rekrutacji. Powstaje w ciągu pierwszych kilkunastu sekund i opiera się na naszej mowie ciała, mikrogestach oraz stroju. Z naszego artykułu dowiesz się, jak się ubrać na rozmowę o pracę.
Spis treści:
Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Podstawowe zasady stylizacji
Zanim przedstawimy przykładowe stylizacje na rozmowę o pracę, omówimy ogólne zasady kompletowania ubioru na spotkania o charakterze formalnym. Wprawdzie inaczej ubierzemy się na rozmowę, starając się o posadę w banku, a inaczej na spotkanie z rekruterem w agencji kreatywnej, ale poniższe reguły są na tyle uniwersalne, że pasują do każdej branży. Oczywiście w obu przypadkach dopuszczalne są drobne modyfikacje. Np. w branży kreatywnej mile widziany bywa kolorowy ubiór, który wyraża naszą otwartość na niekonwencjonalne rozwiązania.
Stonowane kolory
Nawet jeśli na co dzień w Twojej garderobie królują odważne kolory, to na rozmowę kwalifikacyjną w banku czy urzędzie, wybierz beż, czerń, biel, brąz, granat i szarość, które uchodzą za bezpieczne barwy.
Odpowiedni dekolt
Nie powinien być zbyt głęboki, bo odciąga uwagę rekrutera od naszych kompetencji. Specjalista widzi naszą zmysłową naturę, a nie znajomość 3 języków obcych.
Założenie rajstop
Decydując się na spódniczkę lub sukienkę, trzeba dobrać do niej odpowiednie rajstopy. O ile jesienią, zimą i wczesną wiosną sięgamy po nie automatycznie, aby uniknąć wychłodzenia organizmu, o tyle w cieplejsze dni nie widzimy takiej potrzeby. Tymczasem etykieta mówi, że gołe nogi nie pasują na formalne okazje, w tym rozmowę w sprawie pracy.
Odpowiednia długość sukienki/spódnicy
Ołówkowa spódnica czy dopasowana sukienka z małym dekoltem stanowią dobry wybór na rozmowę kwalifikacyjną. Unikajmy jednak długości mini, która eksponuje naszą seksualność i stawia pod znakiem zapytania posiadane kompetencje.
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną. Jakie buty wybrać?
Komponując ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, zazwyczaj zastanawiamy się, czy założyć garnitur damski, koszulę ze spódnicą ołówkową czy sukienkę przed kolano. Pomijamy przy tym buty, które są bardzo istotnym elementem stylizacji. Mogą dodać pewności siebie lub ją… odebrać. Poza tym niektóre modele uchodzą za bardziej eleganckie niż pozostałe. Rozmowa o pracę jest sytuacją formalną, na której nie wypada zjawić się w sandałach, klapkach czy trampkach. Jakie buty wybrać na tę okoliczność?
Buty na rozmowę kwalifikacyjną nie powinny odsłaniać palców. Jeśli zdecydujemy się na obcasy, to ich wysokość nie może przekraczać 7 cm. Raczej wybierajmy szpilki bez platformy.
Czółenka na niskim obcasie
Dobrym rozwiązaniem są czółenka na niskim obcasie. To jeden z najbardziej uniwersalnych modeli. Pasują nawet na spotkania biznesowe, więc jeśli zostaniemy zatrudnione, będziemy mogły je potem wykorzystać. Wybierzmy neutralny i ponadczasowy kolor, np. czerń, brąz, beż, granat czy szarość, a posłużą nam przez dłuższy czas. Z powodzeniem uzupełnią każdą stylizację.
Półbuty na koturnie
Poza tym Twojej uwadze polecamy półbuty na koturnie. Nie każda z nas czuje się swobodnie na obcasach, nawet tych niskich. Aby dobrze wypaść, powinnyśmy pewnie stawiać każdy krok i przybrać pozycję wyprostowaną. Trudno o to, gdy mamy na stopach niewygodne obuwie. Półbuty na koturnie zapewniają równomierny rozkład ciężaru ciała, dlatego łatwiej zachować w nich równowagę. Podobnie jak obcasy dodają parę centymetrów, przez co wysmuklają sylwetkę.
Eleganckie buty damskie
Nie lubisz butów na obcasie i koturnie? A może czujesz się w nich niekomfortowo, bo jesteś wysoka, a one dodatkowo to eksponują? Dla miłośniczek wygody zaprojektowano eleganckie buty damskie, takie jak mokasyny, lordsy i loafersy. Zostały one zaczerpnięte z męskiej szafy i zaadaptowane na potrzeby kobiet. Dawniej to panowie zakładali je na spotkania biznesowe, aby dodać sobie powagi. Dziś możemy zrobić to samo, zyskując nieco więcej swobody. Często już sama rozmowa o pracę stanowi wystarczająco stresujące przeżycie. Po co dokładać sobie zmartwień poprzez obuwie, w którym nie czujemy się komfortowo i pewnie? Pamiętaj, że lordsy, loafersy i mokasyny damskie są na tyle eleganckie, że możesz je nosić także do garnituru. Z powodzeniem zastąpią szpilki.
Niezależnie od tego, na jakie eleganckie buty damskie się zdecydujesz, wyczyść je i wypastuj. Zużyte fleki wymień na nowe.
3 przykładowe stylizacje na rozmowę o pracę
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, która zbliża się wielkimi krokami, a od jej wyniku wiele zależy? Gdy chcemy dobrze wypaść, łatwo możemy popełnić błąd. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowe stylizacje na rozmowę o pracę.
Garnitur damski, top i czółenka na niskim obcasie
Damski garnitur zawsze wygląda elegancko i stanowi kompletny zestaw. Pozwala wywrzeć dobre wrażenie na rozmówcy, bo podkreśla nasz profesjonalizm i poważne podejście do pracy. Możesz go zakładać w przyszłości na ważne spotkania biznesowe i uroczystości rodzinne. Postaw zatem na ubranie o ponadczasowym kroju wykonane z dobrej jakości materiału. Pod marynarkę załóż top na ramiączkach lub koszulę, a całość niech dopełnią czółenka na niskim obcasie.
Koszula, spódnica ołówkowa i mokasyny
Ta stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną łączy w sobie wygodę z elegancją. Buty na płaskiej podeszwie, takie jak mokasyny, pozwalają swobodnie i pewnie stawiać kroki. Z kolei koszula i spódnica ołówkowa pokazują, że w przyszłości staniesz się dobrą wizytówką firmy. Swoim wyglądem będziesz wzbudzała w klientach zaufanie i jawiła się jako profesjonalistka. Zamiast białej koszuli, która kojarzy się ze szkolną akademią, warto postawić na błękitną.
Sukienka tuż przed kolano i półbuty na koturnie
Sukienka o niewielkim dekolcie, dopasowanym kroju, która kończy się tuż przed kolanem, stanowi dobry wybór. Wybierz model bez wzorów i ozdób w postaci perełek czy koronek. Wspomniane elementy wprowadzają do stylizacji modowy pazur, ale odbierają Ci profesjonalizm. Outfit stanie się kompletny, gdy założysz półbuty na koturnie. Zadbaj o to, aby zlewały się z odcieniem rajstop, optycznie wydłużając nogi.
Czego NIE zakładać na rozmowę kwalifikacyjną
W Twoim terminarzu pojawiła się rozmowa kwalifikacyjna? Ubiór na tę okoliczność powinien być elegancki, stonowany i profesjonalny. W związku z tym unikaj poniższych elementów stylizacji.
- Nadmiar biżuterii - niewielkie kolczyki i łańcuszek z zawieszką są w porządku, ale ekstrawaganckie dodatki w dużych ilościach nie prezentują się profesjonalnie. Ubrania w żywych odcieniach – tego typu odzież nie sprawdzi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej w korporacji.
- Koronkowe ubrania - kojarzą się ze stylizacjami na romantyczną randkę, a nie spotkaniem w sprawie pracy.
- Półprzeźroczyste ubrania - mają zbyt seksualny wydźwięk, by zakładać je na formalne okazje.
- Minispódniczki i minisukienki - w tym przypadku długość ma znaczenie i krótsze elementy garderoby lepiej zarezerwować na prywatne wyjścia.
- Cekiny, ćwieki, perełki, winyl, ekoskóra - wszystko to nadaje pazur naszym stylizacjom, ale jednocześnie odbiera im profesjonalizm.
- Wzory na ubraniach - dopuszcza się kratę, pepitkę i paski. Pozostałych lepiej nie zakładać na rozmowę kwalifikacyjną.
- Sportowe ubrania - są wygodne i praktyczne, ale nie wzbudzają zaufania wśród rekruterów.
- Brudne buty i poplamione ubrania - osoba, która nie dba o schludny wygląd, jawi się jako nieodpowiednia na oferowane stanowisko.
- Niewyprasowane ubrania - warto wyrazić szacunek dla rekrutera, pozbywając się zagnieceń przy pomocy żelazka. Ten drobny gest wiele zmienia w odbiorze naszej osoby jako potencjalnego pracownika.
- Koszule i sukienki z syntetycznych włókien - spodnie czy spódnica nie muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Zadbaj jednak o to, aby ubrania, które przylegają do Twoich pach, pozostawały przewiewne. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnego zapachu i plam potu na ubranich.