Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyczyścić skórzane sandały? Wskazówki pielęgnacyjne

2023-05-30

Skórzane sandały damskie pozwalają czuć się komfortowo nawet podczas największych upałów. Ich naturalny materiał doskonale przepuszcza powietrze, umożliwiając odprowadzanie wilgoci ze stóp. Zapobiega to ich nadmiernemu poceniu i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Odkryte buty mają bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem. Pojawiają się na nich również plamy z ziemi, błota czy trawy. Intensywnie eksploatując obuwie letnie, trzeba liczyć się z powstawaniem zabrudzeń. Jak wyczyścić skórzane sandały i zawsze wyglądać schludnie? O czym warto pamiętać, żeby nie zepsuć swoich ulubionych butów poprzez niewłaściwą pielęgnację?

Jak czyścić skórzane sandały?

Sandały damskie często towarzyszą kobietom przez całe lato i końcówkę wiosny. Warto zadbać o to, aby zawsze zachwycały nieskazitelnym wyglądem i służyły przez kilka sezonów. Pomaga w tym odpowiednio dobrana pielęgnacja. Jak czyścić skórzane sandały?

Choć w internecie można spotkać wiele rozwiązań, to należy pamiętać o tym, że tego rodzaju buty źle znoszą kontakt z wodą. Suche zabrudzenia, takie jak ziemia czy piasek, najlepiej usunąć przy pomocy szczotki z miękkim włosiem.

Zamszowe sandały damskie wymagają szczególnej delikatności, ponieważ ich struktura jest niezwykle podatna na zaciągnięcia i uszkodzenia mechaniczne. Sklepy obuwnicze oferują specjalne szczoteczki, które pozwalają ostrożnie wyczesać włoski z suchych zabrudzeń.

Sandały skórzane a sandały zamszowe – różnica w pielęgnacji

Jak wyczyścić skórzane sandały? Trudno wskazać jedno uniwersalne rozwiązanie, gdyż dużo zależy od rodzaju materiału, z którego zostały uszyte. O nubuk, skórę licową i zamszową dba się nieco inaczej, pamiętając o ich właściwościach.

Jak wyczyścić zamszowe sandały? Usuwanie zabrudzeń odbywa się bez użycia wody, bo ta pozostawia plamy na tym szlachetnym rodzaju skóry. Ponadto może przyczynić się do odkształcenia obuwia. Sandały należy dokładnie wyczesać przy pomocy specjalnej szczotki. Następnie powstałe plamy czyści się, używając preparatów do zamszu. Ich skład został starannie dobrany, dlatego chroni buty przed uszkodzeniami.

Wprawdzie sandały ze skóry licowej nie są tak delikatne jak zamszowe, ale tutaj także należy zachować ostrożność. Najpierw zeskrobuje się suche zabrudzenia, sięgając po szczotkę z miękkim włosiem. Jeśli na skórze licowej wciąż widać wyraźne plamy, które wsiąkły głębiej, warto przetrzeć je wilgotną ściereczką. Niektórzy rozpuszczają niewielką ilość szarego mydła w wodzie, po czym wykorzystują powstały roztwór do czyszczenia sandałów. Na koniec przecierają je czystą ściereczką bawełnianą i pozostawiają do naturalnego wyschnięcia. Ważne, aby buty ze skóry licowej nie znajdowały się na słońcu, lecz w zacienionym miejscu.

Sandały na obcasie dodatkowo wymagają wyczyszczenia szpilki lub klocka. Podwyższenie to miejsce, na którym często gromadzą się zabrudzenia. Zazwyczaj wystarczy je usunąć przy pomocy odpowiedniej szczoteczki. Niekiedy trzeba je przetrzeć wilgotną ściereczką. Obcasy obite zamszem należy pielęgnować niezwykle delikatnie, unikając kontaktu z wodą.

Jak wyczyścić skórzane sandały w środku?

Odkryte buty mają bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem. Czasem na ich wkładkach odkładają się resztki potu, łoju i kurzu. Powstają również plamy z jedzenia, które przez nieuwagę spływa na stopy. Jak wyczyścić skórzane sandały w środku? Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano wkładkę. Obowiązują tutaj podobne zasady jak w powyższym akapicie.

Wkładki ze skóry licowej często wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Ważne, aby nie ociekała ona wodą. Niektórzy wykorzystują do tego celu czyścik kuchenny i jego szorstką powierzchnię, która minimalnie została zwilżona pod kranem. Zachowując ostrożność podczas pocierania, można pozbyć się plam z wyściółki butów.

Zaleca się, aby pielęgnować zamsz przy użyciu specjalnych preparatów dostępnych w sklepach obuwniczych. Usuwają one zabrudzenia z wyściółki i zewnętrznej strony sandałów, nie narażając ich na uszkodzenia.

3 wskazówki na czyszczenie skórzanych sandałów

  1. Sandały damskie skórzane mogą posłużyć przez kilka sezonów, jeśli poświęci się im trochę troski i uwagi. Wielu zabrudzeniom udaje się zapobiec, zabezpieczając buty impregnatem. Zaleca się, aby zaaplikować go przed pierwszym użyciem obuwia. Czynność tę należy regularnie powtarzać. Zaimpregnowane sandały damskie nie tylko pozostają odporne na wchłanianie plam, ale też lepiej znoszą kontakt z niespodziewanym deszczem.
  2. Jak czyścić skórzane sandały? Najlepiej korzystać ze sprawdzonych tipów i preparatów. W przypadku obuwia ze skóry licowej warto zaopatrzyć się w pastę w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do butów. Nakładając ją raz w tygodniu, przedłuża się żywotność sandałów. Pasty zawierają substancje, które nawilżają skórę i zwiększają jej elastyczność. W rezultacie nie ulega ona uszkodzeniom mechanicznym, m.in. nie pęka. Ponadto wypastowane sandały przepięknie lśnią i wyglądają jak nowe.
  3. Kobiety, które dostrzegą niewielkie plamy na skórzanych sandałach, szykując się do pracy, mogą spróbować usunąć je przy użyciu gumki do mazania. Warto zadbać o to, aby była ona biała, ponieważ w przypadku kolorowej istnieje ryzyko odbarwienia butów.

Domowe sposoby jak czyścić sandały

Sandały na koturnie stanowią mocny trend w tym sezonie. Ich platforma łatwo ulega zabrudzeniu i zarysowaniu. Osadza się na niej kurz, ziemia i piasek. Jeśli została wykonana z gumy lub plastiku, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Koturn espadryli składa się z charakterystycznej plecionki, która łatwo może ulec zniszczeniu. Zaleca się, aby zabrudzenia usuwać z niej przy użyciu szczoteczki do zębów z bardzo miękkim włosiem.

Skórzane sandały – jak czyścić ten rodzaj butów przy wykorzystaniu domowych sposobów? Wyściółka obuwia letniego ma bezpośredni kontakt ze stopą, przez co często nasiąka nieprzyjemnymi zapachami. Pot i łój zyskuje niemiłą woń pod wpływem bakterii. Można je wyeliminować, wsypując do sandałów sodę oczyszczoną. Wykazuje ona zarówno właściwości przeciwbakteryjne, jak i przeciwgrzybicze. „Zasypkę” należy pozostawić w butach na całą noc. Rano wystarczy się jej pozbyć, wytrzepując ją z sandałów lub sięgając po odkurzacz z odpowiednią końcówką.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu w środku?

Jak wyczyścić sandały w środku, gdy nieprzyjemny zapach daje się we znaki? Rekomenduje się kilka rozwiązań. Jedno z nich opiera się na wykorzystaniu żwirku dla kotów. Pochłania on niemiłą woń. Wystarczy umieścić go na kilka godzin wewnątrz sandałów.

Istnieją specjalne dezodoranty do butów, którymi spryskuje się ich wnętrze. Warto używać ich przed każdym założeniem sandałów. Zapobiegają one namnażaniu bakterii i grzybów. Ponadto pozostawiają świeży zapach. Jednocześnie zaleca się częste mycie stóp i zabezpieczanie ich antyperspirantem. Ogranicza on wydzielanie potu.  

Więcej informacji, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów, znajduje się w naszym wcześniejszym wpisie na blogu.

Czy sandały można prać w pralce?

Pranie butów w pralce stało się bardzo popularnym rozwiązaniem. Nie należy go stosować w przypadku skórzanych sandałów. Grozi to rozklejeniem obuwia, jego deformacją i zniszczeniem materiału, z którego zostało wykonane. Kontakt z wodą i detergentami nie jest wskazany, podobnie jak wirowanie. Jak wyczyścić sandały? Warto skorzystać z metod wskazanych w niniejszym artykule.

Przeczytaj też:

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel