Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wysuszyć przemoczone buty?

2022-01-07

Jesienią i zimą najczęściej nosimy kozaki, kalosze i inne obuwie odporne na wilgoć i śnieg. Często jest tak, że poranki są ładne i świeci słońce. Natomiast po kilku godzinach, kiedy już dawno jesteśmy w pracy, szkole czy na spacerze, nagle pogoda się psuje i zaczyna padać deszcz lub śnieg. Wtedy zwykle okazuje się, że nasza stylizacja nie jest dobrze dopasowana do warunków pogodowych, na które szczególnie narażone są buty.

Obuwia niestety nie ochronimy parasolem. Dodatkowo, na drogach zazwyczaj mamy kałuże. Przemoczone buty stanowią problem, który może dotknąć każdego z nas, niezależnie nawet od pory roku. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak wysuszyć buty w taki sposób, aby im nie zaszkodzić.

Jak wysuszyć buty? Czego najlepiej unikać?

Deszcz, śnieg czy nawet poranna rosa sprawiają, że we wnętrzu naszych butów pojawia się wilgoć. Gdy spotka nas taka sytuacja, często zaczynamy desperacko szukać ratunku w każdym dostępnym źródle ciepła w domu. Świetnym pomysłem wydaje nam się kaloryfer, grzejnik elektryczny, suszarka do włosów czy wentylator. Niestety, urządzenia te są równie kiepskim rozwiązaniem tej sytuacji, co piekarnik czy mikrofalówka. Dostarczają one zbyt mocny strumień ciepła, który nie jest obojętny dla materiału i kształtu obuwia. Wtedy to agresywne suszenie jest przyczyną zniszczenia butów, a nie samo ich przemoczenie. Nawet najsolidniejsza para butów może odbarwić się i stracić kształt w efekcie dłuższego kontaktu z kaloryferem. Jeden wieczór wystarczy, aby zaczęły pękać podeszwy, a szwy traciły elastyczność. Przemoczone buty dużo lepiej jest suszyć na wolnym powietrzu. Jednakże, nawet po kilku godzinach suszenia na słonecznym balkonie czy tarasie, nasze ulubione botki nadal mogą być wilgotne. A zatem, jak wysuszyć buty w środku?

Jak wysuszyć buty w środku?

Proces ten powinniśmy zacząć od rozsznurowania, jeśli problem dotyczy butów wiązanych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wysuszą się na całej swojej powierzchni. Dodatkowo, aby przemoczone buty skórzane zachowały kształt, należałoby je czymś wypełnić. Najlepiej sprawdzą się do tego celu gazety. Nie tylko dobrze napną one cholewkę, lecz także dodatkowo pochłoną wilgoć. Jest to szczególnie istotne w przypadku przemoczonych butów zamszowych, które bardzo łatwo mogą się skurczyć w trakcie suszenia. Co ważne, przy tej metodzie najlepiej unikać używania kolorowych czy lakierowanych gazet, gdyż istnieje duże ryzyko, że zafarbują one wnętrze buta. Innymi materiałami, które cechują się równie dobrymi właściwościami higroskopijnymi, są ryż oraz papier toaletowy. Podobnie jak w przypadku gazet, dobrze wchłoną one nadmiar wilgoci z butów. Należy jednak pamiętać, aby wypełnienia te regularnie wymieniać. Najlepiej robić to co 2-3 godziny.

Jak uratować przemoczone buty zamszowe?

W przypadku butów skórzanych lub przemoczonych butów zamszowych warto podczas suszenia co pewien czas wsmarować w nie niewielką ilość olejku rycynowego. Substancja ta jest bardzo skutecznym środkiem do pielęgnacji wyrobów skórzanych. Kosztuje grosze, a zdecydowanie ułatwia nam utrzymanie obuwia skórzanego w jak najlepszym stanie. Przede wszystkim pomaga on zmiękczyć skórę oraz chroni buty przed wilgocią i niekorzystnym działaniem soli zimą. Ponadto, zapobiega zagnieceniom i pękaniu skóry. W przypadku suszenia kozaków bardzo dobrym pomysłem, aby nie straciły one swojej formy, jest włożenie do środka pustej butelki po wodzie mineralnej. Dzięki temu cholewka nie będzie się zginać i nie powstaną na niej trwałe ślady zagnieceń.

Sposoby na przemoczone buty

Wiemy już, jak wysuszyć buty w środku. Pozostaje nam jeszcze ustalić, gdzie najlepiej to robić. Możemy wykorzystać taras, balkon lub ogród. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać wystawiania obuwia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na skutek ich oddziaływania nie tylko forma butów może ulec zniekształceniu, lecz także możemy zyskać brzydkie „wzory” w postaci przebarwień czy żółtawych śladów. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie butów w suchym i ciepłym miejscu z daleka od kaloryfera czy bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Najbezpieczniejszymi warunkami dla suszenia obuwia jest temperatura pokojowa.   Szczególnie w okresie letnim, susząc przemoczone buty skórzane, możemy pozwolić sobie na wykorzystanie sprzyjającej aury pogodowej. Wprawdzie ta metoda suszenia trwa dłużej niż wykorzystanie na przykład suszarki czy kaloryfera, jednakże nie musimy wtedy martwić się o zmianę kształtu obuwia.

Dodatkowo, możemy zadbać o zachowanie formy naszych butów za pomocą specjalnych wieszaków na buty. Wieszak na buty stanowi rodzaj suszarki, która posiada specjalnie wyprofilowane ramiona, na które możemy nałożyć korpusy butów w taki sposób, aby mogły one stabilnie wisieć w pozycji pionowej. Dzięki temu zapewnimy butom odpowiednią wentylację oraz zadbamy o ich niezmieniony kształt.   Wieszaki na buty to także bardzo dobry pomysł na przechowywanie obuwia. Dają nam one możliwość zachowania ulubionych par butów w dobrej kondycji. Stabilne umieszczenie na wieszakach powoduje, że obuwie nie niszczy się. Ponadto, nie zajmuje ono dużo miejsca w szafie, a także nie tworzy bałaganu w przedpokoju naszego domu lub mieszkania.

Przeczytaj też:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel