Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zmierzyć wysokość obcasa? Zrób to prawidłowo!

2024-08-02

Zaproszenie na przyjęcie często wiąże się z koniecznością skomponowania odpowiedniego outfitu. Zazwyczaj stawiamy na eleganckie sukienki i równie wytworne buty na obcasie, które podkreślają podniosły charakter wydarzenia. Wprawdzie czasy się zmieniają i panuje coraz większa różnorodność, ale wciąż w niektórych sytuacjach preferujemy sprawdzone rozwiązania. Obuwie na podwyższeniu dodaje nam parę centymetrów wzrostu, sprawia, że sukienka maxi nie zahacza o podłoże, a nasza sylwetka ulega wysmukleniu. Ponadto pozwala poczuć się kobieco i sensualnie. Podpowiadamy, jak zmierzyć wysokość obcasa, aby znaleźć dla siebie idealne buty.

Spis treści:

Dlaczego warto znać wysokość obcasa?

Wysokość obcasa przekłada się na komfort i wygodę użytkowania danego obuwia. Specjaliści zalecają, abyśmy mierzyły siły na zamiary. Kilkunastocentymetrowe szpilki wyglądają wprawdzie efektownie i obłędnie, ale trudno w nich utrzymać równowagę osobie mniej doświadczonej. Poza tym długotrwałe chodzenie w nich negatywnie oddziałuje na stan stóp i zdrowie kręgosłupa. Jak zmierzyć obcas i dlaczego warto to zrobić?

  • Sukienka maxi czasem okazuje się zbyt długa. Możemy skrócić ją u krawcowej lub postawić na odpowiednią wysokość obcasa. Wówczas zyskujemy parę centymetrów wzrostu, dzięki czemu dół naszej kreacji nie zahacza o podłoże. Nie ulega zabrudzeniu i zniszczeniu, a nasza figura prezentuje się iście posągowo. Musimy jednak przeliczyć, w których szpilkach czy sandałach nasza sylwetka będzie wyglądała najlepiej w danym stroju. Za niski obcas sprawia, że nadmiar materiału ciągnie się po ziemi. Z kolei za wysoki pozbawia nas swobody ruchu.
  • Rozmowa ws. pracy wymaga odpowiedniego stroju. Nawet jeśli aplikujemy na sprzedawcę w sklepie, powinnyśmy zadbać o schludny i nieco bardziej elegancki wygląd. Sukienka tuż przed kolano i buty na obcasie to zestaw idealny na tego typu spotkanie, który możesz zastąpić też gładką bluzką, cygaretkami i szpilkami. Zaleca się, aby wybrać niezbyt duże podwyższenie. Wysokość obcasa nie powinna przekraczać 7 cm. Inaczej popełnimy faux pas. Poza tym specjaliści ds. wizerunku odradzają szpilki z koturnem z przodu. Wprawdzie uchodzą one za wygodniejsze i stabilniejsze, ale mają erotyczne konotacje. Wykorzystuje się je m.in. w pole dance.
  • Wygoda odgrywa kluczową rolę, gdyż przekłada się na nasz nastrój i ogólny stan zdrowia. Niektóre z nas najlepiej czują się w butach, w których wysokość obcasa nie przekracza 5 cm. Pamiętajmy o tym przy poszukiwaniu obuwia na ważną uroczystość lub do pracy biurowej.
  • Niektóre kobiety są dość wysokie i nie chcą nadmiernie wyróżniać się spośród tłumu, przekraczając 180 czy 190 cm wzrostu. W związku z tym dokładnie mierzą obcas, aby wybrać buty na relatywnie niskim podwyższeniu.
  • Wysokość obcasa przekłada się również na zdrowie stóp. Wpływa m.in. na sposób chodzenia, umiejętność zachowania równowagi i postawę ciała. Kiedy sięgamy po wysokie szpilki i robimy to regularnie, mocno obciążamy swój kręgosłup. Sprzyja to powstawaniu i utrwalaniu wad postawy.
  • W niektórych sytuacjach zbyt niski obcas uchodzi za mało elegancki, dlatego warto wiedzieć, ile centymetrów liczy, aby podjąć właściwe decyzje zakupowe.

Jak odpowiednio zmierzyć wysokość obcasa?

Wiesz już, dlaczego warto znać parametry butów przed ich zakupem. Pozwala to dobrać obuwie, które gwarantuje komfort, wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Jak zmierzyć obcas, aby prawidłowo ustalić jego wysokość? Wbrew obiegowej opinii, nie jest to trudne i wymagające zadanie. Wystarczy tylko zachować dokładność i pamiętać o kilku elementarnych zasadach.

Duży wpływ na Twoje samopoczucie i postawę ciała wywiera wysokość obcasa. Jak się mierzy ten istotny parametr? Przede wszystkim postaw buty na płaskiej powierzchni, np. na podłodze. Następnie sięgnij po centymetr krawiecki lub linijkę. Sprawdź, w którym miejscu obcas styka się z podeszwą i od tego punktu mierz wysokość aż do powierzchni, na którym stoi flek. Pilnuj, aby centymetr krawiecki się nie zwijał.

Niekiedy buty mają z przodu platformę, która stanowi wygodne i praktyczne rozwiązanie. Musisz zmierzyć koturn, aby określić rzeczywistą wysokość obcasa. W tym celu ustal miejsce, w którym podwyższenie styka się podeszwą. Następnie mierz z tego punktu wysokość aż do podłoża, na którym stoi obuwie. Uzyskany wynik odejmij od wysokości samego obcasa. Za sprawą platformy jest on niższy, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Pozwala to swobodniej stawiać kroki i utrzymać równowagę.

Zmierzenie wysokości obcasa jest bardzo ważne, gdyż podwyższenie wpływa na wygodę i funkcjonalność obuwia. Wiele z nas preferuje płaskie buty, które gwarantują swobodę ruchu. W rezultacie zazwyczaj nie umiemy poruszać się na wysokich szpilkach i często się chwiejemy. Tymczasem nie o to chodzi. Buty na obcasie dodadzą nam uroku tylko wtedy, gdy pewnie stawiamy każdy krok.

Jaka wysokość obcasa jest najwygodniejsza?

Wysokość obcasa, w której czujemy się komfortowo, stanowi kwestię mocno indywidualną. Niektóre z nas w ogóle nie noszą butów na podwyższeniu, preferują płaskie podeszwy. Na szczęście dziś można założyć je do pracy, na spotkanie biznesowe i wesele. Czasy dość mocno się zmieniły. Istnieją też kobiety, które świetnie odnajdują się, nosząc wysokie szpilki. Mają w tym dużą wprawę i z gracją stawiają każdy krok.

Jaka wysokość obcasa jest najwygodniejsza dla przeciętnej kobiety? Większość z nas preferuje buty, w których nie przekracza ona 7 cm. Gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tego rodzaju obuwiem, chcemy przetańczyć całą noc na weselu lub mamy problemy z kręgosłupem, wybieramy kaczuszki. Są to bardzo niskie obcasy, których wysokość sięga 3 cm.

3-, 5-, 7-, a może 10-centymetrowy obcas? Jeśli wciąż nie wiesz, jaki wybrać, zmierz różne buty i sprawdź, w których poruszasz się swobodnie. Zapamiętaj ich wysokość i kieruj się nią przy kolejnych zakupach.

Sandały na obcasie wyglądają bardzo gustownie na naszych stopach, ale zadbajmy o to, aby odzwierciedlały nasze realne możliwości. Inaczej chodząc w nich, łatwo doprowadzimy do kontuzji lub przemęczenia nóg.

Sandały na słupku uchodzą za nieco wygodniejsze ze względu na grubość obcasa. W cienkich szpilkach trudniej zachować równowagę. Łatwiej też wejść flekiem w otwór w studzience kanalizacyjnej czy łączenie między kostkami brukowymi. Rodzi to szereg komplikacji, zwłaszcza gdy brakuje nam wprawy. Z pomocą przychodzą buty na słupku.

Wiele kobiet korzysta z prostego triku modowego. Sięga po szpilki i sandały z platformą z przodu. Koturn niweluje wysokość obcasa, przez co łatwiej się poruszać w tego rodzaju butach. Nie pasują one jednak na formalne uroczystości, gdyż są zbyt zmysłowe.

Dobrze wyprofilowany obcas, który pozwala nam zachować równowagę i daje poczucie bezpieczeństwa, stanowi klucz do sukcesu. Gwarantuje bowiem równomierny rozkład ciężaru ciała. Unikaj obuwia, które mocno obciąża jedną część ciała, np. palce u stóp. Grozi to bowiem dolegliwościami bólowymi.

Postaw na buty, które mają odpowiednią długość i tęgość. Zadbaj o to, aby nie uciskały stóp i nie spadały z nich. Jest to istotne przy każdym obuwiu, a zwłaszcza w butach na podwyższeniu, w których łatwiej o wypadek i skręcenie kostki. Sandały na obcasie powinny mieć opcję regulacji, bo dzięki temu nie będą spadać ze stopy, a palce wysuwać się z przodu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane

pixel