Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie buty zimowe w góry wybrać?

2023-12-21

Góry zachęcają do wypoczynku przez 365 dni w roku. Wiosną zachwycają feerią barw i zboczami pełnymi kwitnących krokusów. Latem uwodzą czystym powietrzem i zielenią, zapewniają też ulgę od upałów, jakie dają się we znaki na nizinach. Jesienią góry przedstawiają się malowniczo i przypominają impresjonistyczny pejzaż. Z kolei zimą stwarzają dogodne warunki do uprawiania niektórych dyscyplin sportu, w tym narciarstwa i snowboardu. Wybierając się w Tatry, Bieszczady czy Karkonosze, należy się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jakie buty w góry zabrać ze sobą, aby uniknąć dyskomfortu, bolesnych kontuzji i przeziębienia. 

Spis treści:

Dlaczego wybór butów zimowych w góry jest tak istotny?

Planujesz wypad w Tatry, Karkonosze lub Alpy? Zastanów się, jakie buty w góry zimą zabierzesz ze sobą. Nie podejmuj pochopnych decyzji, ponieważ od nich zależy Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.   

Ośnieżone szlaki są niezwykle trudne do pokonania, dlatego priorytetowo potraktuj swoje bezpieczeństwo. Buty w góry zimowe powinny mieć grubszą podeszwę, która zapobiega odmrożeniu stóp i palców u nogi. Poza tym sprawdź, czy wykazuje właściwości antypoślizgowe. Inaczej łatwo możesz stracić równowagę i złamać kości, a nie chcesz przecież spędzić reszty urlopu w gipsie.   

Nieprzemakalne zimowe buty w góry stanowią godną uwagi propozycję. Przemierzanie wysokich zasp śniegu naraża Twoje obuwie na kontakt z wilgocią. Jeśli wyposażono je w specjalną warstwę, unikasz przeciekania, a Twoje stopy pozostają suche. Zmniejsza to ryzyko przeziębienia i rozchorowania się podczas ferii.   

Poruszanie się po płaskich terenach górskich nastręcza sporo trudności, gdy pojawia się pokrywa śnieżna. Wchodzenie w wyższe partie bez odpowiedniego zabezpieczenia stanowi ogromne ryzyko. Jeśli nie masz do dyspozycji butów trekkingowych z rakami, nie rób tego. Zabierając ze sobą damskie glany i śniegowce, możesz poruszać się po płaskich terenach i niewielkich wzniesieniach. Strome zbocza pozostaw odpowiednio wyposażonym profesjonalistom, zredukujesz w ten sposób ryzyko poważnej kontuzji z powodu wpadnięcia w przepaść. 

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając buty zimowe w góry

Decydując się na zimowe buty w góry, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie. Przestrzegając niniejszych zasad, zniwelujesz ryzyko kontuzji, przeziębienia i odmrożenia palców u stóp. Możesz także zapobiec bolesnym odciskom i otarciom. Obuwie zawsze powinno być wygodne, ale buty zimowe w góry muszą dodatkowo wykazywać się funkcjonalnością i niezawodnością.   

  1. Wygoda - buty zimowe w góry nie powinny nigdzie cisnąć stopy ani jej obcierać. Za małe okażą się niewygodne, z kolei za duże nie zapewnią właściwego podparcia dla jej krzywizn anatomicznych. Rekomenduje się wielokrotne mierzenie obuwia, które utwierdzi nas co do słuszności podjętej decyzji.
  2. Termoizolacja - temperatury w górach są znacznie niższe niż na nizinach. W rezultacie łatwo możemy zmarznąć, wybierając się na krótki spacer. Kluczową rolę odgrywa ochrona przed zimnem, jaką zapewniają nam buty w góry.
  3. Podeszwa odporna na poślizg - odpowiednia przyczepność może nam uratować życie i zdrowie. Zimowe buty w góry produkuje się z nieco innych tworzyw, co zwiększa tarcie podczas kontaktu z podłożem.
  4. Płaska podeszwa - sprawdzi się ta nieco grubsza, która zapewnia lepszą termoizolację. Zapomnij o obcasach, które są wprawdzie efektowne, ale łatwo można w nich ulec wypadkowi, w tym skręcić kostkę.
  5. Nieprzemakalność - buty na zimę w góry nie powinny przepuszczać wilgoci. W wysokich partiach o tej porze roku zawsze zalega śnieg. Jeśli obuwie będzie przemakać, nie tylko się przeziębisz, ale też odmrozisz sobie stopy. 

Jakie buty w góry zimą będą najlepsze?

Damskie glany idealnie sprawdzą się podczas wędrówek po płaskich terenach. Gdy je odpowiednio zwiążesz, dopasujesz je do indywidualnej szerokości kostki i łydki. Płaska, grubsza podeszwa zapewnia ochronę przed mrozem. Załóż je, gdy planujesz zwiedzanie miasta.  

Dobrym rozwiązaniem wydają się damskie śniegowce, które nie przemakają i dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne. Pokonamy w nich śnieżne zaspy. 

Pamiętajmy, że gdy zamierzamy zdobyć jakiś szczyt, musimy mieć profesjonalne buty zimowe w góry. Glany czy śniegowce, z których korzystamy w mieście, nie sprawdzą się w tej roli. Warunki w wyższych partiach gór są wyjątkowo wymagające. Wymuszają buty z rakami i specjalną odzież termiczną, która chroni przed odmrożeniami. Temperatura spada o 0,6 stopnia Celsjusza na 100 metrów wysokości. Innymi słowy, w dolinie może być -1, a wysoko w górach nawet -13 stopni Celsjusza. Nie wyruszajmy w góry wysokie zimą, nie dysponując stosownym doświadczeniem. Słuchajmy komunikatów meteorologicznych i stosujmy się do nich bezwzględnie, aby nie paść ofiarami lawin. 

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując zimowe buty w góry

Kupując buty w góry na zimę, należy uwzględnić szereg istotnych kryteriów. Podstawowe zostały przybliżone we wcześniejszej części artykułu. W tej zajmiemy się pozostałymi czynnikami, które wpływają na nasz komfort i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że zima w górach jest znacznie bardziej wymagająca niż w mieście. Obserwuje się większą pokrywę śnieżną, wyższe mrozy, a ukształtowanie terenu także nie sprzyja poruszaniu się w klasycznych botkach czy kozakach. Wspomniane buty zimowe zostaw w mieście, a w góry zabierz ze sobą damskie śniegowce i/lub glany. Uwzględnij przy tym poniższe kwestie.

  1. Zimowe buty w góry powinny pomieścić grubszą skarpetę
    Kiedy mierzysz buty w sklepie lub w domowym zaciszu, często wydaje się, że trafiłaś na idealny rozmiar. Masz w nich nieco miejsca, a obuwie nigdzie Cię nie uciska. Tymczasem buty w góry zimowe muszą pomieścić jeszcze grubszą skarpetę. Niektóre osoby tak bardzo marzną w stopy, że zakładają nawet dwie pary. Jeśli wybierasz się do sklepu stacjonarnego, zabierz je ze sobą. Pamiętaj, że buty zimowe w góry nie mogą być na styk.

  2. Buty zimowe w góry i ich impregnacja
    Nawet najlepsze jakościowo buty zimowe w góry będą przeciekać, jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczysz. Zapoznaj się z rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, a następnie dobierz do niego właściwy środek do impregnacji. W przypadku obuwia zamszowego potrzebujesz również specjalnej szczoteczki. Ponadto preparat do impregnacji warto zabrać ze sobą w podróż, bo może przydać się w trakcie urlopu. Nigdy nie nakładaj go na wilgotne lub mokre obuwie, ponieważ nie zadziała, a nawet uszkodzi tworzywo, z jakiego wykonano buty. Specyfiku zawsze używaj zgodnie z zaleceniami producenta. 
     
  3. Buty w góry zimowe i ich rozchodzenie
    Zakupione przez Ciebie damskie glany i/lub śniegowce wydają się wygodne? Niestety, nawet najlepsze buty, gdy są nowe i nierozchodzone, mogą obcierać stopy. Wyjazd w góry to długo wyczekiwany moment, podczas którego chcesz skupić się na wypoczynku i regeneracji sił. W związku z tym lepiej uniknąć bolesnych odcisków, które odbierają swobodę ruchu. Polecamy, abyś przed wyjazdem rozchodziła swoje buty zimowe w góry. Załóż je wraz z grubą skarpetą i noś po domu. Możesz też wykorzystać drewniane prawidła, które włożysz do obuwia na noc.  

  4. Weź buty na zmianę
    Nieważne, jak dobrze zaimpregnujesz obuwie zimowe, buty mogą nasiąkać wodą. Niekiedy dzieje się to z bardzo prozaicznego powodu. Gdy chodzimy po grubej warstwie śniegu, wsypujemy do swoich śniegowców czy glanów nieco białego puchu. Wlatuje on przez cholewkę i sznurowania. Mokre buty zimowe w góry należy pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Nie przyspieszamy tego procesu, kładąc je na kaloryferze. Nie zakładamy wilgotnych, bo jest to niekomfortowe, ponadto zwiększa ryzyko przeziębienia i grzybicy. Poza tym może zakończyć się nieodwracalnym zniszczeniem obuwia. Zawsze miej przy sobie co najmniej 2 pary zimowych butów w góry, aby nosić je na zmianę. 

  5. Wysokość cholewki ma znaczenie
    Buty zimowe w góry z wysoką cholewką uchodzą za najbardziej funkcjonalne. Zwróć uwagę, czy mają możliwość regulacji. Wiązanie pozwala ściśle dopasować cholewkę do Twojej łydki. W rezultacie redukcji ulega nie tylko ryzyko kontuzji, ale też przemoczenia nóg podczas pokonywania wysokich zasp śniegu.

  6. Zimowe buty w góry - design ma znaczenie
    Wprawdzie buty na zimę w góry powinny charakteryzować się wygodą, funkcjonalnością i bezpieczeństwem, ale ich design także ma znaczenie. Zastanów się, jak zgrać ze sobą poszczególne elementy garderoby. Ocieplany kombinezon, jaki kupujesz z myślą o wypadzie na ferie zimowe, powinien pozostawać kolorystycznie spójny z obuwiem. Biel, czerń, szarość, brąz i granat  to barwy uniwersalne, które dobrze współgrają z wieloma innymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś postawiła na żywsze kolory. Kombinezon w fuksji czy kobalcie pasuje do czarnych śniegowców i glanów. Z kolei pastelowa kurtka puchowa świetnie zgrywa się z beżowymi butami na zimę w góry. Zgaszona czerwień lubi towarzystwo brązowych glanów i śniegowców.

  7. Buty na zimę w góry a Twój styl
    Wielokrotnie podkreślaliśmy, że w górach najbardziej liczy się Twoje bezpieczeństwo, ale nie oznacza to, że musisz od razu rezygnować z aspektu wizualnego. Każda z nas ma własny, niepowtarzalny styl, który można wyrazić poprzez detale. Np. jeśli preferujesz klasykę, wybierz czarny kombinezon i czarne śniegowce. Gdy przypominasz kolorowego ptaka, limonkowa kurtka puchowa i fioletowe glany stworzą ciekawe zestawienie. Niektóre buty zimowe w góry zawierają ozdobne sprzączki, pikowania lub dwubarwne sznurówki. Pamiętaj, że detal ma znaczenie i wpływa na końcowy odbiór Twojej górskiej stylizacji.

  8. Zimowe buty w góry wiązane czy z troczkami regulującymi?
    Damskie śniegowce mogą być zarówno sznurowane, jak i zawierać specjalne troczki regulujące. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Łączy je możliwość dopasowania cholewki do indywidualnej szerokości łydki. Sznurowadła lubią się rozwiązywać, co stanowi spory problem zimą. Po pierwsze, łatwo skręcić w nich kostkę. Po drugie, możesz mieć problem z ich ponownym zawiązaniem z powodu skostniałych z mrozu palców. Lepszym rozwiązaniem wydają się troczki regulujące, ale gdy te ulegną zepsuciu, buty staną się bezużyteczne.

  9. Weź ze sobą raczki
    Kiedy wybierasz się w góry zimą, musisz być przygotowana na ciężkie warunki. Oblodzone powierzchnie utrudniają stawianie kroków. W takich sytuacjach świetnie sprawdzą się raczki. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca w plecaku, a możesz je z łatwością założyć na zwykłe buty zimowe w góry. Specjaliści rekomendują nieco mniejsze raczki niż rozmiar obuwia. Zapobiega to ich zsuwaniu się ze stopy.

  10. Jesteś zmarzluchem? Wymień wkładki na ocieplane
    Zwykłe wkładki do butów nie każdemu zapewniają pożądany komfort termiczny. Powinny łączyć w sobie właściwości antypoślizgowe z ochroną przed zimnem. Jednocześnie należy zadbać o to, aby oddychały i nie nasilały wydzielania potu.  Niezależnie od tego, na jakie buty się zdecydujesz, wkładkę zawsze możesz wymienić na tę wykonaną z ciepłej wełny merynosa.

  11. Postaw na zimowe buty w góry od sprawdzonych marek
    Kupując damskie śniegowce czy glany w sklepie, którego nie znasz, nie wiesz, jakiej jakości możesz się spodziewać. Czy obuwie przetrwa całą wyprawę, a nawet kolejne sezony, czy rozklei się po pierwszym wyjściu? Trudne warunki atmosferyczne nie sprzyjają modowym eksperymentom. Lepiej postawić na damskie obuwie zimowe od sprawdzonych marek. Oferujemy modne, funkcjonalne i solidne obuwie w przystępnej cenie. Możesz zamówić do domu kilka par, które różnią się fasonem i rozmiarem, korzystając z odroczonej płatności. Przymierzysz je z różnymi skarpetami, kurtkami i kombinezonami, a następnie wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu Twoje ferie zimowe w górach staną się źródłem wyłącznie miłych wspomnień.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixel