Skrzypiące buty - co zrobić, by obuwie nie skrzypiało?
Kupując buty, zwracamy uwagę na komfort ich użytkowania. Kiedy obuwie wydaje nieprzyjemne dźwięki, uważamy je za wadliwe. Niesłusznie, ponieważ irytujące piski emitują nawet najwyższej jakości kozaki, botki czy lordsy. Niekiedy pojawiają się od razu po zakupie, zdarza się, że skrzypiące buty stają się problemem po dłuższym czasie ich użytkowania. Pragniemy pozbyć się niepożądanych dźwięków, gdyż działają one drażniąco na układ nerwowy. Przyczyniają się do dekoncentracji, a zainteresowanie ze strony otoczenia sprawia, że wstydzimy się w nich poruszać. Co zrobić, żeby buty nie skrzypiały, a korzystanie z nich stało się przyjemnością?
Spis treści:
Dlaczego buty skrzypią? Przyczyny i rozwiązania
Specjaliści podkreślają, że fason butów nie ma znaczenia. Niezależnie, czy chodzi o botki damskie, lordsy damskie, buty eleganckie damskie czy półbuty męskie, mogą pojawić się nieprzyjemne odgłosy. Niepożądane dźwięki towarzyszą nam nawet wówczas, gdy zamówimy obuwie premium. Dlaczego buty skrzypią?
Piski, które docierają do naszych uszu, powstają wówczas, gdy jakiś element konstrukcyjny obuwia zostaje wprawiony w wibracje. Fala akustyczna, która ma odpowiednią długość, jest rejestrowana przez nasz narząd słuchu. Specjaliści podkreślają, że każda składowa może stanowić źródło drgań. Emitują je:
- podeszwy,
- podpodeszwy,
- obcasy,
- cholewki,
- wkładki,
- sznurowadła.
Piszczące buty przy chodzeniu powodują silny dyskomfort. Przyczyny należy upatrywać m.in. w:
- nadmiernym wysuszeniu materiału, z którego wykonano obuwie,
- rozklejeniu buta,
- zmoczeniu obuwia przez deszcz lub pot wydzielany przez gruczoły na naszych stopach,
- interakcji podeszwy z podłożem,
- zniszczeniu obcasa,
- luźnej i twardej wkładce do butów.
Problem, jakim są skrzypiące buty, możemy rozwiązać, ustalając źródło drażniących dźwięków. Zaleca się, aby założyć obuwie i wykonywać w nim szeroki zakres ruchów. To pozwoli ustalić, kiedy i w którym miejscu powstaje nieprzyjemny odgłos. Umożliwi też wdrożenie adekwatnych do sytuacji działań. Inaczej postępuje się z przesuszoną cholewką, a inaczej z zawilgoconym obuwiem czy odklejoną podeszwą. W dalszej części artykułu podpowiemy, jaki sposób na skrzypiące buty okaże się najlepszy w Twoim przypadku.
Preparat na skrzypiące buty
Wiele osób zastanawia się, czy istnieje uniwersalny preparat na skrzypiące buty, który pozwala szybko zażegnać problem. Niestety, każdy przypadek wymaga odmiennego podejścia. W przypadku, gdy doszło do przemoczenia obuwia, należy odstawić je w bezpieczne miejsce i nie przyspieszać jego suszenia. Nie wolno umieszczać go w szafce. Jeśli wilgoć przedostała się do środka butów, np. podczas opadów atmosferycznych, rekomenduje się włożenie do środka gazet, które ją pochłoną. Niektórzy kupują talk i wsypują go do mokrego obuwia, gdyż wspomniany preparat wykazuje właściwości higroskopijne. Oznacza to, że wiąże cząsteczki wody. W przypadku, gdy skrzypiące buty dają się we znaki z powodu wysuszenia skóry, należy ją natłuścić i odżywić, sięgając po pastę lub olejek. Rekomenduje się także preparaty do impregnacji, które zabezpieczą je przed przeciekaniem.
Buty, które piszczą przy chodzeniu. Co możesz zrobić, żeby temu zapobiec?
Piszczące buty przy chodzeniu powodują ogromny dyskomfort, a niekiedy wydawany przez nie dźwięk okazuje się na tyle irytujący, że nie jesteśmy w stanie z nich korzystać. Zanim jednak wyrzucimy je ze swojej szafy, spróbujmy rozwiązać problem. Odpowiednia pielęgnacja obuwia zapobiega wielu niedogodnościom i przedłuża czas jego eksploatacji. Zauważono, że skrzypiące buty często mają przesuszoną skórę. Najlepiej zabezpieczać je, regularnie nakładając specjalny olejek lub pastę. Jeśli nie masz ich akurat pod ręką, świetnie sprawdzi się bezbarwna wazelina kosmetyczna, a nawet pomadka ochronna do ust. Kluczową rolę odgrywają emolienty, czyli substancje tłuszczowe. Redukują one tarcie, a tym samym ograniczają powstawanie nieprzyjemnych dźwięków. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby buty nie skrzypiały? Korzystaj z impregnatów, które zapobiegają ich przeciekaniu. Należy dobrać odpowiedni preparat, uwzględniając materiał, z którego wykonano obuwie. Rekomendacje dotyczące użycia znajdziesz na opakowaniu konkretnego specyfiku. Regularnie impregnowane botki, kozaki, sneakersy, półbuty czy baleriny nie chłoną wody. Zyskujesz nie tylko suche stopy, ale też nie musisz znosić irytujących odgłosów.
Nowe buty skrzypią - czym to jest spowodowane?
Kiedy nowe buty skrzypią, często zastanawiamy się, czy podjęliśmy właściwą decyzję zakupową. W rzeczywistości jakość obuwia nie ma nic wspólnego z wydawanymi przez nie dźwiękami, wyjątek stanowią uszkodzenia, w tym odklejona podeszwa. Wszelkie wady mechaniczne podlegają reklamacji przez 2 lata od daty zakupu towaru. Nowe buty skrzypią zazwyczaj z bardzo prozaicznego powodu. Cholewka, którą mają m.in. botki damskie, próbuje dostosować się do naszej stopy. Musi się “wyrobić”, aby dalsze korzystanie z obuwia przebiegało w komfortowych warunkach. Buty, zanim do nas trafią, często przez jakiś czas znajdują się w magazynie. Po wyjęciu z pudełka warto je nie tylko zaimpregnować, ale również zabezpieczyć pastą lub olejkiem. Odpowiednio natłuszczone nie emitują nieprzyjemnych dźwięków.
Sposób na skrzypiące buty. Praktyczne porady i triki
Co zrobić, żeby buty nie skrzypiały? Warto skorzystać z poniższych porad, uwzględniając źródło dźwięku i jego przyczynę.
- Regularna impregnacja butów przy użyciu odpowiednich preparatów chroni je przed przemoczeniem podczas kontaktu z deszczem, śniegiem i błotem. Suche obuwie rzadziej wydaje odgłosy. Poza tym służy nam przez dłuższy czas.
- Natłuszczanie oraz odżywianie obuwia za pomocą specjalistycznej pasty i olejku odgrywa niezwykle istotną rolę. Skóra, z której wykonano buty, jest narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, gdyż nie wytwarza własnych substancji tłuszczowych.
- Prawidłowe zakładanie oraz zdejmowanie butów chroni ich podeszwy i obcasy przed zniszczeniem. Jeśli nie wiesz, czy wspomniane czynności wykonujesz poprawnie, zapoznaj się z filmikami instruktażowymi w sieci.
- Postaw na skarpetki wykonane z naturalnych włókien, które mniej ślizgają się wewnątrz buta, przez co nie wydają niepożądanych odgłosów.
- Używaj antyperspirantu do stóp, który ogranicza wydzielanie potu w tej części ciała.
- Rozklejone buty zanieś do szewca, który je naprawi.
- Jeśli wkładki do butów uległy odklejeniu i przemieszczają się wewnątrz nich, zastąp je nowymi. Przy ich zakupie zwróć uwagę, aby były elastyczne.
Czy są preparaty na skrzypiące buty?
Skrzypiące podeszwy butów, cholewki, sznurowadła i obcasy wymagają odmiennego podejścia. Warto ustalić nie tylko element konstrukcyjny, który wydaje dźwięki, ale także przyczynę zaistniałej sytuacji. Choć trudno wskazać typowy preparat na skrzypiące buty, to w tej rośli świetnie sprawdzi się:
- pasta lub olejek do butów, który natłuszcza skórę i redukuje tarcie,
- impregnat do butów, który zabezpiecza je przed wilgocią i przemoczeniem,
- talk, który chłonie wilgoć w przemoczonym obuwiu,
- antyperspirant do stóp, który zmniejsza wydzielanie potu w tej części ciała.